Odlazak na putovanje, a pogotovo odlazak u planinu ne nudi previše manevarskog prostora po pitanju prehrane. Treba biti praktičan i nositi sa sobom što manje tereta (ambalaže koju treba vratiti nazad u dolinu). S druge strane, trebate uzeti i više hrane i tekućine nego što vam je potrebno za vrijeme koje ćete provesti u planini.
Po pitanju tekućine, za mene postoje samo dvije stvari - voda (tijekom cijele godine) i topli čaj (zimi). Tijekom godina sam razvila dobru naviku da pijem puno vode, više puta po nekoliko gutljaja. Zbog pojačanog tjelesnog napora i znojenja, potreba za tekućinom se značajno povećava tijekom planinarenja. Vrlo je važno uzeti dovoljnu količinu tekućine, a zlatno pravilo kaže da je potrebno imati i dio tekućine za rezervu, odnosno da pola litre tekućine treba vratiti doma (ukoliko nije bilo neplaniranih situacija).
Količinu hrane koju nosim sa sobom uvijek prilagodim dužini putovanja i dužini planinarenja. Banane, sezonsko voće, sendviči (s domaćim kobasicama i pancetom), kuhana jaja, svježe povrće (pumidori), orašasti plodovi, suho voće (grožđice, marelice), energetske pločice, čokolada, keksi ili kolač. Ukoliko staza nije zahtjevna/dugačka, dozvolim si mali luksuz pa na planinu nosim pite pečene u staklenkama i planiram fotkanje hrane (uz obaveznu krpicu tako da hrana ima na čemu pozirati). Kod pakiranja hrane postoji željezno pravilo, što znači da bi u ruksaku uvijek trebalo imati nešto hrane za neplanirane situacije (najčešće to bude hrana u konzervi, dvopek i slično).
Planinarski domovi olakšavaju prehranu tijekom planinarenja. Tamo obično možete pojesti nešto toplo na žlicu - maneštricu, jotu, gulaš i slično. Ono što me posebno veseli je što pojedini planinarski domovi nude deserte. Kada mi je najteže na usponu i kad bih najrađe odustala, dodatnu motivaciju mi čini upravo hrana. Počnem na glas nabrajati što ću sve pojesti kad dođem u dom i kako ću im pojesti sve deserte koje imaju. Ti deserti su me se toliko dojmili da sam ih odlučila pripremiti kod kuće. Prvi kojeg sam isprobala i kojeg često naručujem je štrudel od jabuka. Onaj kojeg ću vam danas predstaviti bio mi je pravo iznenađenje. Bili smo u Sloveniji na Snežniku i pitala sam domara ako ima šta slatko. Rekao je štrukli. Čekala sam ih s nestrpljenjem i ostala paf kad sam ih ugledala. Izgled nimalo ne odgovara onim zagorskim, ali zato okusom ni najmanje ne zaostaju. U nastavku vam donosim osnovni recept za vučeno tijesto koji možete kombinirati uz nadjev po želji (sir ili orasi). Običaj je da se slovenski štrukli poslužuju uz prepržene krušne mrvice.
Tijesto
Tijesto
- 300 g glatkog brašna
- 35 g ulja
- 1 žumanjak
- 1/2 žličice soli
- 100 ml mlake vode (po potrebi dodajte još malo vode)
Prosijte brašno na radnu površinu. Napravite udubinu u sredini u koju dodajte žumanjak, sol i vodu. Zamijesite glatko i elastično tijesto, a po potrebi dodajte još malo mlake vode. Tijesto premažite uljem, poklopite staklenom zdjelom i pustite da odstoji sat vremena. Nakon što je tijesto odmorilo, razvaljajte ga na pobrašnjenoj površini, a zatim ga prebacite na stolnjak posut oštrim brašnom i nastavite razvlačiti, ali ne jako tanko kao za štrudlu. Po cijelom tijestu premažite nadjev u tankom sloju. Zamotajte uz pomoć stolnjaka. Prebacite na prijanjajuću foliju premazanu otopljenim maslacem koju dobro omotajte oko tijesta i čvrsto zavijte krajeve. Kuhajte u kipućoj vodi 25 - 30 minuta. Pustite da se malo ohladi, odstranite foliju pa izrežite na komade. Poslužite uz popržene krušne mrvice.
Kad sam radila štrukle od oraha, tijesto sam razvukla tanje nego sa štrukle od sira. Mada se tijesto kod slovenskih štrukli vuče deblje, odlučila sam ga ipak prilagoditi svom guštu, što znači tanko tijesto. Kod štrukli od oraha sam zamotano tijesto uz pomoć tanjurića prerezala na dva dijela, radi lakšeg kuhanja.
Nadjev od sira
Nadjev od oraha
Posip od krušnih mrvica
Kad sam radila štrukle od oraha, tijesto sam razvukla tanje nego sa štrukle od sira. Mada se tijesto kod slovenskih štrukli vuče deblje, odlučila sam ga ipak prilagoditi svom guštu, što znači tanko tijesto. Kod štrukli od oraha sam zamotano tijesto uz pomoć tanjurića prerezala na dva dijela, radi lakšeg kuhanja.
Nadjev od sira
- 500 g svježeg sira
- 100 g kiselog vrhnja
- 100 g šećera
- 10 g vanilija šećera
- 2 jaja
Nadjev od oraha
- 200 g mljevenih oraha
- 50 ml mlijeka
- 120 g šećera
- 10 g vanilija šećera
- 2 jaja
- 40 g otopljenog maslaca
Posip od krušnih mrvica
- 60 g maslaca
- 5 žlica krušnih mrvica
- šećer i cimet prema ukusu
Odlicni savjeti za duga pjesacenja; najcesce pakujem suho voce, cokolade i energetske plocice i mnoooogo vode zbog klime ovdje. Uz to bi mi dobrodoslo i nekoliko komada struli (sa orasima)!
OdgovoriIzbrišiKoliko god da je hrana važna (jer se planinarenjem troši puno kalorija), voda mi je ipak prva na pameti kad pakiram ruksak. Najčešće pretjeram, ali bolje da imam viška nego da mi fali. Ne mogu zamisliti koliko bih tek litara spakirala da planinarim u vašim klimatskim uvjetima
IzbrišiLook delicious Tamara!!
OdgovoriIzbrišiSvidja mi se receptic i prezentacija, a sve se divno uklopilo u pricu o setnji planinom, i sama vec neko vreme razmisljam da se uclanim u planinarsko drustvo, sama se bas ne bih upustila u takvu avanturu.:))
OdgovoriIzbrišiOd srca ti preporučam da se učlaniš u planinarsko društvo. Osim upoznavanja novih ljudi, divnog druženja i prekrasne prirode, planinarenje je iznimno korisno za organizam
IzbrišiMoje setnje su krace i nikako ne spadaju u planinarenje, a opet posto su celodnevni izleti volim da ponesem paketic hrane nalik ovom tvom. Slicne sam recepte radila, ali strukle uredno cekaju na red - svidja mi se "mrvicasti" dodatak:)
OdgovoriIzbrišiMrvice super pašu s nadjevom od sira
IzbrišiStrudl supe rizgleda. Izvrsni savjeti, još samo da krenem planinariti.
OdgovoriIzbrišiNadam se da hoćeš :)
Izbrišidrago mi je da uživaš u ovom zdravom sportu, jedva čekam fotke prirode!
OdgovoriIzbrišiBaš sam se pronašla u planinarenju, a fotke prirode će biti u nekom od sljedećih postova
Izbrišistrudlu jako volim! imas srece sto mozes planinariti =)
OdgovoriIzbrišitrebas sudjelovati u #planinskeprice projektu =))
Ako se ne varam, taj projekt, odnosno priča bi se trebala odnositi na planine Srbije, a tamo još nisam planinarila
IzbrišiSuper pričica i savjeti, a i desert je odličan!
OdgovoriIzbrišiHvala
IzbrišiHvala na divnom receptu, bice isproban :)
OdgovoriIzbrišiPozdrav
Baš mi je drago, debljinu tijesta je najbolje prilagoditi vlastitom guštu, tako da ću ja nadalje raditi s tanjim tijestom
IzbrišiThis looks really good, Tamara !
OdgovoriIzbrišiI have enjoyed a lot to see you taking photos ! :)
Cheers,
Isabel
Thank you
IzbrišiOdličan post, ovako otprilike izgleda i sadržaj naših ruksaka kada krenemo na planinarenje, slažem se da je najvažnije imati dovoljno tekućine, voda u našem slučaju, ali i hrana je jednako važna, kako li je tek kada se popnemo gore sve nekako ukusnije i finije :) Štrukle neobičnog oblika su super , a drago mi je i tebe vidjeti !
OdgovoriIzbrišiTa fotka je nastala slučajno - suprug obožava dokumentirati moje fotkanje hrane pa me tako vreba kad fotkam nešto kod kuće, a ova u planini mu je bila pravi kapitalac
Izbriši